Młodzi nie pozwolili historii odejść w zapomnienie.
Udział uczennic w III Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej we Wrocławiu

 

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”.

Adam Mickiewicz

 

W dniach 14-15 lutego 2019 roku w niezwykłym miejscu - Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyła się III edycja Dolnośląskiego Konkursu Poezji Sybirackiej pt. „Wiersze ojców naszych", którego organizatorem było Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Honorowy patronat nad konkursem objął Dolnośląski Kurator Oświaty. Konkurs miał na celu popularyzowanie poezji upamiętniającej losy Polaków zesłanych na Sybir, propagowanie wiedzy historycznej, kultywowanie pamięci o losach Sybiraków, jak również rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich.

Wrocławskie muzeum gościło uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Podczas przesłuchań ponad 150 miłośników żywego słowa deklamowało  trudne, pełne wzruszeń i z głębokim przesłaniem utwory poetyckie i prozatorskie. To budujące, że tak wielu młodych ludzi przyjęło zaproszenie do udziału w tym artystycznym współzawodnictwie, upamiętniając tym samym losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”. Wśród występujących nie mogło zabraknąć uczennic szkoły podstawowej w Goczałkowie. Amelia Kostyk i Zuzanna Głąb godnie reprezentowały naszą placówkę i recytowały wiersze na bardzo wysokim poziomie.

Podsumowując konkursowe zmagania młodych artystów słowa, jurorzy podkreślili wysoki poziom recytacji, przekazali słowa uznania za podjęcie tak trudnego tematu, docenili ogromne zaangażowanie dzieci i młodzieży oraz towarzyszących im opiekunów merytorycznych.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali darmowe wejściówki na zwiedzanie ciekawych, a zarazem intrygujących wystaw.

Wyjazd do Wrocławia okazał się interesującym, pouczającym doświadczeniem oraz niecodzienną lekcją historii, która wzbudziła ogromne wzruszenie i wiele refleksji.   Click to listen highlighted text! Młodzi nie pozwolili historii odejść w zapomnienie.Udział uczennic w III Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Poezji Sybirackiej we Wrocławiu   „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Adam Mickiewicz   W dniach 14-15 lutego 2019 roku w niezwykłym miejscu - Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyła się III edycja Dolnośląskiego Konkursu Poezji Sybirackiej pt. „Wiersze ojców naszych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Honorowy patronat nad konkursem objął Dolnośląski Kurator Oświaty. Konkurs miał na celu popularyzowanie poezji upamiętniającej losy Polaków zesłanych na Sybir, propagowanie wiedzy historycznej, kultywowanie pamięci o losach Sybiraków, jak również rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Wrocławskie muzeum gościło uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Podczas przesłuchań ponad 150 miłośników żywego słowa deklamowało  trudne, pełne wzruszeń i z głębokim przesłaniem utwory poetyckie i prozatorskie. To budujące, że tak wielu młodych ludzi przyjęło zaproszenie do udziału w tym artystycznym współzawodnictwie, upamiętniając tym samym losy Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”. Wśród występujących nie mogło zabraknąć uczennic szkoły podstawowej w Goczałkowie. Amelia Kostyk i Zuzanna Głąb godnie reprezentowały naszą placówkę i recytowały wiersze na bardzo wysokim poziomie. Podsumowując konkursowe zmagania młodych artystów słowa, jurorzy podkreślili wysoki poziom recytacji, przekazali słowa uznania za podjęcie tak trudnego tematu, docenili ogromne zaangażowanie dzieci i młodzieży oraz towarzyszących im opiekunów merytorycznych. Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali darmowe wejściówki na zwiedzanie ciekawych, a zarazem intrygujących wystaw. Wyjazd do Wrocławia okazał się interesującym, pouczającym doświadczeniem oraz niecodzienną lekcją historii, która wzbudziła ogromne wzruszenie i wiele refleksji. Powered By GSpeech

 

 

 

 

ozio_gallery_nano