„Nie ma zbrodni bez kary”, o teatralnym spotkaniu młodzieży z „Balladyną”

 

Uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum mieli okazję zetknąć się ze sztuką żywego słowa, uczestnicząc w lekcji teatralnej zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. 1 kwietnia br. gościliśmy aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku, którzy na deskach świetlicy wiejskiej w Goczałkowie przedstawili adaptację wpisanego do kanonu lektur obowiązkowych dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.  

Młodzi widzowie zmierzyli się z interpretacją ponadczasowego utworu romantycznego artysty, w którym świat realistyczny łączy się z fantastycznym, a autor dotyka kluczowych zagadnień: miłości, zbrodni i bezwzględnej rywalizacji o władzę. Aktorzy białostockiego teatru precyzyjnie wykreowali bohaterów dramatu, a gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności głosowych, mimicznych oraz sprawności ruchowej. Barwne kostiumy nadały postaciom wyrazistości, a charakterystyczna muzyka i dekoracja dodatkowo oddziaływały na wyobraźnię publiczności, oddając klimat zamierzchłych czasów.

Widowisko nie pozwoliło na jakąkolwiek nudę czy chwilowe zmęczenie. Wręcz przeciwnie – inscenizacja utrzymywała widza w napięciu i skłaniała do głębszych refleksji. Skupienie na twarzach uczniów nie pozostawiło żadnych wątpliwości, że tematyka sztuki została łatwo odczytana przez młodą publiczność.

Wizyta teatru okazała się pożyteczną lekcją języka polskiego. Przedstawienie dało uczniom możliwość przypomnienia treści i problematyki dramatu, podpatrzenia w praktyce wyznaczników teatru, odczucia i przeżycia różnorodnych doznań artystycznych, a dla młodszych widzów było zachętą do przeczytania lektury. Młodzież uczestnicząca w tym wydarzeniu wartościowo spędziła czas, a swoją ocenę wyraziła gromkimi brawami dla występujących.   Click to listen highlighted text! „Nie ma zbrodni bez kary”, o teatralnym spotkaniu młodzieży z „Balladyną”   Uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum mieli okazję zetknąć się ze sztuką żywego słowa, uczestnicząc w lekcji teatralnej zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. 1 kwietnia br. gościliśmy aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku, którzy na deskach świetlicy wiejskiej w Goczałkowie przedstawili adaptację wpisanego do kanonu lektur obowiązkowych dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.   Młodzi widzowie zmierzyli się z interpretacją ponadczasowego utworu romantycznego artysty, w którym świat realistyczny łączy się z fantastycznym, a autor dotyka kluczowych zagadnień: miłości, zbrodni i bezwzględnej rywalizacji o władzę. Aktorzy białostockiego teatru precyzyjnie wykreowali bohaterów dramatu, a gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności głosowych, mimicznych oraz sprawności ruchowej. Barwne kostiumy nadały postaciom wyrazistości, a charakterystyczna muzyka i dekoracja dodatkowo oddziaływały na wyobraźnię publiczności, oddając klimat zamierzchłych czasów. Widowisko nie pozwoliło na jakąkolwiek nudę czy chwilowe zmęczenie. Wręcz przeciwnie – inscenizacja utrzymywała widza w napięciu i skłaniała do głębszych refleksji. Skupienie na twarzach uczniów nie pozostawiło żadnych wątpliwości, że tematyka sztuki została łatwo odczytana przez młodą publiczność. Wizyta teatru okazała się pożyteczną lekcją języka polskiego. Przedstawienie dało uczniom możliwość przypomnienia treści i problematyki dramatu, podpatrzenia w praktyce wyznaczników teatru, odczucia i przeżycia różnorodnych doznań artystycznych, a dla młodszych widzów było zachętą do przeczytania lektury. Młodzież uczestnicząca w tym wydarzeniu wartościowo spędziła czas, a swoją ocenę wyraziła gromkimi brawami dla występujących. Powered By GSpeech

 

ozio_gallery_nano