Dzień Liczby Pi
14 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 4 – 8, który polegał na napisaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.
Szkolnym rekordzistą został uczeń klasy szóstej - Jakub Mazurkiewicz i tym samym zdobył tytuł Mistrza Pamięci Liczby π. II miejsce zdobył Jakub Banaszczyk z kl. 8, a III miejsce przypadło Szymonowi Szklarkowi z kl. 8.
W ramach obchodów Dnia Liczby Pi odbył się również konkurs matematyczno-plastyczny. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu lub rysunku promującego LICZBĘ π .
Oto wyniki:
I miejsce: Liliana Bobowska i Patrycja Niemiec kl. 7
II miejsce: Oliwia Kuszaj kl. 5
III miejsce: Amelia Soroka i Emilia Kostyk kl. 6
Jakub Banszczyk kl.8
Wyróżnienie: Aurelia Grad i Stanisław Michałowski kl. 4
Lena Matusiak kl. 5
Dlaczego Święto liczby Pi zwanej Ludolfiną obchodzone jest na całym świecie 14 marca?
Liczba Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy, jest to wartość, która w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14. Jest to odpowiednik amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca - 3.14, dlatego tego dnia liczba Pi obchodzi swoje święto.
A dlaczego liczba ta nazywana jest Ludolfiną?
Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolpha van Ceulena, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W roku 2010 obliczono 2 000 000 000 000 000 cyfrę liczby Pi i wynosi ona zero. Bite są również rekordy na zapamiętywanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego.